خبر خبر

تحويل دستگاه DME ساخت داخل تا پايان شهريور
مديرکل ارتباطات و ناوبري هوايي از تحويل نخستين نمونه دستگاه DME ساخت داخل براي نصب در يکي از فرودگاه هاي کشور تا پايان شهريور امسال خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران؛ سیامک بهنام در گفت و گو با خبرگزاری فارس با اعلام این خبر توضیح داد: در راستای استفاده از توانمندی های علمی و فنی داخل کشور، حمایت از تولید داخلی و برطرف شدن وابستگی به کشورهای خارجی، ساخت و بهره برداری از دستگاه کمک ناوبری فاصله یاب هواپیما (DME) در دستور کار معاون عملیات هوانوردی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران قرار گرفت.

مدیرکل ارتباطات و ناوبری هوایی افزود: در این راستا  12 آذر 97 توافقنامه ای بین شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران و شرکت صنایع الکترونیک شیراز (صاشیراز) با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به امضا رسید.

وی عنوان کرد: در حین مراحل طراحی و ساخت سامانه، کارشناسان اداره کل ارتباطات و ناوبری هوایی با حضور در محل شرکت صنایع الکترونیک شیراز توصیه ها و مشاوره های لازم را به طراحان و دست اندر کاران ارایه کردند و در مرحله نهایی و پس از طراحی نمونه اولیه، کارشناسان ناوبری اداره کل ارتباطات و ناوبری هوایی از نمونه ساخته شده بازدید کردند و آزمایش های لازم را بر روی سامانه به عمل آوردند. در ادامه، ضمن تایید توانمندی ها و مشخصات فنی ساخت دستگاه DME بر طبق مستندات ایکائو توصیه های فنی مورد نیاز شرکت فرودگاه ها در دو اولویت در اختیار متخصصان شرکت صنایع الکترونیک شیراز قرار گرفت.

بهنام با اشاره به اینکه 15 مرداد 98  با مصوبه هیات مدیره شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران مجوز خرید یک دستگاه DME از شرکت صنایع الکترونیک شیراز صادر و قرارداد آن با صاشیراز منعقد شد، افزود: شرکت صنایع الکترونیک شیراز متعهد شده که تا پایان شهریور 1399 سامانه DME مورد نظر را در اختیار اداره کل ارتباطات و ناوبری هوایی قرار دهد.

وی گفت: سامانه DME پس از تحویل مراحل بررسی آزمایشگاهی را به مدت دو ماه در مرکز کنترل فضای کشور سپری می کند و سپس در یکی از فرودگاه های کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

مدیرکل ارتباطات و ناوبری هوایی با بیان اینکه تاکنون دستگاه های DME فرودگاه های کشور از کشورهای آلمان، انگلیس و فرانسه تامین می شد، افزود: استفاده از DME ساخت داخل نسبت به نمونه خارجی 50 درصد صرفه جویی به دنبال دارد.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط