خبر خبر

پيام اميرمکري به نخستين سمينار تخصصي هوانوردي عمومي شمال کشور
ايجاد فرصت هاي توسعه هوانوردي با جلب همکاري بخش خصوصي
رييس هيات مديره و مديرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران در پيامي به نخستين سمينار تخصصي هوانوردي عمومي شمال کشور بر ترغيب بخش خصوصي به عنوان شرکاي تجاري فرودگاه ها، جهت ورود به اين عرصه تاکيد کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سیاوش امیرمکری در این پیام با اشاره به اینکه امروزه صنعت هوانوردی و فرودگاهی دو رکن توسعه پایدار مناطق معرفی می شود که نقشی اجتناب ناپذیر در حیات اقتصادی صنایع مختلف دارند، تاکید کرده است: این نقش به نحوی چشم گیر و دارای اهمیت است که از آن به عنوان ابزار قدرت نرم یاد می کنند. در این میان شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران به عنوان تخصصی ترین نهاد زیرساختی توسعه کشور با مالکیت ۵۳ فرودگاه در گستره جغرافیایی ایران عزیز، در مسیر توسعه ملی نقشی بی بدیل دارد.

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران با اشاره به اینکه فرودگاه های تحت مالکیت شرکت که خود درگاه توسعه منطقه ای است، در مسیر سیاست های جهش تولید مد نظر مقام معظم رهبری، نسبت به شناسایی رفع موانع و بستر سازی توسعه فعالیت های هوانوردی عمومی که هسته اصلی اعتلای هوانوردی و رونق بخش حوزه فرودگاهی است،  قدم برداشته، افزوده است: این راهبرد ملی که نوعا سیاست خود اتکایی فرودگاهی معنی می شود، کاهش وابستگی به صنعت ایرلاین در گردش فعالیت فرودگاه هاست که این امر فرصت تولد کسب و کارهای جدید و کوچک را در هوانوردی فراهم آورده و یقینا در حیات و رشد اقتصادی سایر صنایع تاثیراتی انعکاسی و القایی دارد که مناطق کشور می توانند از آن بهره ببرند.

وی تاکید کرده است: از این رو و با توجه به چشم انداز پیش رو در اصلاح نظام توسعه منطقه شمال کشور با ایجاد مناطق آزاد استان های مازندران و گیلان و فرصت های بالقوه طبیعی و الهی بدون شک خطه شمال کشور و در محدوده استان های گلستان، مازندران و گیلان، می توانند از نقش استراتژیک فرودگاه با بهره گیری از بسترهای هوانوردی عمومی نسبت به افزایش نرخ بهره وری استفاده کنند که صنایع مهمی همچون کشاورزی و گردشگری با تمرکز بر خدمات بار، مسافر و گردشگر به صورت غیر برنامه ای تحت تاثیر مستقیم قرار خواهند گرفت.

امیرمکری به مدیران کل فرودگاه های سه استان ساحلی شمال کشور تاکید کرده که با همراهی همکاران و مسوولان استانی، منطقه ای و محلی  نسبت به ایجاد فرصت های توسعه هوانوردی عمومی اقدام و بخش خصوصی را به عنوان شرکای تجاری فرودگاه ها جهت ورود به این عرصه ترغیب کنند.

وی افزوده است: این سیاست، راهبردی ملی با هدف مقابله با تحریم ظالمانه صنعت و بستر ساز تولد و تبلور کسب و کارهای جدید هوانوردی است که در راستای منویات مقام معظم رهبری و در سال جهش تولید، نگرش دولت محترم و مقام عالی وزارت  در دستور کار شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران قرار گرفته است.

نخستین سمینار تخصصی هوانوردی عمومی امروز (هفدهم تیر) با هدف آگاهی بخشی و تبیین مفاهیم کلی و با رونمایی از طرح مجتمع آموزشی، رفاهی در رامسر برگزار شد.

در این سمینار فرماندار رامسر، مدیران کل فرودگاه های شمال کشور، مدیران فرودگاه های اقماری شمال کشور و نیز اعضای کمیته هوانوردی عمومی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران حضور یافتند و به تشریح و هم اندیشی اجرای طرح هوانوردی عمومی پرداختند.

مدیرکل فرودگاه های استان مازندران: بهره مندی از هواپیماهای باریک پیکر باید توسعه پیدا کند

سعداله وطنخواه، مدیرکل فرودگاه های استان مازندران در این مراسم در سخنانی عنوان کرد: با توجه به نزدیکی شهرها استفاده از هواپیماهای پهن پیکر ممکن نیست و بهره مندی از هواپیماهای باریک پیکر باید توسعه یابد.

وی افزود: استفاده از هوانوردی عمومی نقش بسزایی در رونق کشاورزی، گردشگری و و تجارت با ضریب امنیت و سرعت بالا دارد و می تواند مشکلات ترافیکی را حل کند.

وطنخواه به توسعه و بهره برداری از باند جدید فرودگاه رامسر اشاره کرد و با بیان اینکه نقش و همراهی فرماندار و مدیران شهری در این پروژه بی بدیل است، گفت: فرودگاه رامسر در بحث آموزشی و تفریحی رتبه اول پروازی را دارد و با ابلاغ و اجرای طرح توسعه می توانیم زیرساخت های هوانوردی عمومی را گسترش دهیم.

فرودگاه رامسر به عنوان هاب فرودگاه های شمال کشور در خصوص هوانوردی عمومی انتخاب شده است.

سال گذشته در این فرودگاه بیش از 2570 پرواز تفریحی و آموزشی انجام شده و رتبه نخست را کسب کرده است.

 

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط