خبر خبر

توصيه هاي ACI به فرودگاه ها براي جلوگيري از گسترش ويروس کرونا
معاون برنامه ريزي، نظارت و امور اقتصادي شرکت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران از تدوين بولتن توصيه يي اتحاديه بين المللي فرودگاه ها (ACI) در خصوص ويروس کرونا بر اساس بررسي هاي بين المللي و اقدامات فرودگاه ها و تجارب کسب شده از زمان شيوع ويروس کروناي جديد خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران؛ حمیدرضا سیدی در گفت و گو با کن نیوز با اعلام این خبر عنوان کرد: این بولتن نتیجه آخرین بررسی های بین المللی و اقدامات فرودگاه ها و بهترین تجارب کسب شده از زمان شیوع ویروس کرونای جدید توسط کارگروه ویژه ACI در 24 ژانویه 2020 منتشر و توسط گروه همکاری های بین المللی و در راستای اهداف سامانه مدیریت دانش تهیه شده است.

وی اظهار داشت: توصیه های این بولتن به منظور کاهش انتشار عوامل عفونی در فرودگاه ها و بهبود عملکرد در شرایط اضطراری مرتبط با سلامت از طریق استقرار مکانیزم اتخاذ تصمیم و واکنش سریع است.

سیدی گفت: در این بولتن برای مدیران فرودگاه ها هدف اصلی حفظ سلامت و رفاه حال مسافران، کارکنان و مردم و کاهش زمینه های انتشار این بیماری عنوان شده است.

معاون برنامه ریزی، نظارت و امور اقتصادی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران گفت: این بولتن تاکید دارد که مسوولیت تصمیم ها و اقدامات، مدیریت ریسک و جلوگیری از انتشار این ویروس در فرودگاه بر عهده مسوولان منطقه ای و ملی بهداشتی و فرودگاه مربوط است و این مساله جزو مواردی است که باید با تعامل و همکاری تنگاتنگ دو طرف انجام شود.

وی افزود: بر اساس آنچه در این بولتن آمده است، باید طرح منسجمی با عنوان طرح آماده سازی فرودگاهی تهیه شود که ارتباطات و روابط عمومی، بازرسی و غربالگری، لجستیک (انتقال مسافران به تسهیلات و امکانات درمانی)، تجهیزات و وسایل موردنیاز، کنترل مبادی ورود و خروج و هماهنگی های لازم و کافی بین مسوولان فرودگاهی و مسوولان سلامت و ایمنی بومی، منطقه ای و بومی را شامل شود.

سیدی گفت: در خصوص ارتباطات و شبکه اطلاع رسانی باید به ارتباطات داخل فرودگاهی بین ایرلاین ها، شرکت های خدمات فرودگاهی، برج مراقبت پرواز، مراکز بهداشتی بیمارستان های محلی، مراکز بهداشتی مستقر در فرودگاه، اورژانس، پلیس، امور مهاجرت، گمرک، مدیریت حراست و امنیت فرودگاه، بخش های فروشگاهی  مستقر در فرودگاه، بخش اطلاعات و امور مسافران و سایر افراد و ذی نفعان فرودگاهی توجه شود. ارتباطات خارج از فرودگاه نیز شامل مسوولان بهداشت و سلامت بومی، منطقه ای و ملی، مسافران قبل از رسیدن به فرودگاه و یا ساختمان ترمینال، سایر فرودگاه های مجاور، آژانس های هواپیمایی و اتحادیه هتل ها، سازمان ایرانگردی و جهانگردی، سازمان های بین المللی مرتبط با امور مهاجرت و وزارت امور خارجه و رسانه هاست.

وی افزود: این بولتن همچنین به غربالگری مسافران اشاره دارد و تاکید می کند که یکی از بهترین روش ها برای ممانعت از انتشار ویروس ها اسکرین کردن و یا بازرسی مسافران برای جلوگیری و کاهش انتقال ویروس به کشورهاست که می بایست مطابق با قوانین و مقررات محلی و مقامات بهداشت و در مان ملی و با ملاحظات داخلی صورت گیرد.

همچنین در این بولتن به اقدامات فرودگاه های هنک کنگ، کره جنوبی، سنگاپور، هند، اندونزی و ویتنام، آمریکا و ترکیه برای مقابله با کرونا اشاره شده است که این اقدامات شامل ضدعفونی مسافران، ضدعفونی هواپیماها، استفاده از ماسک های مخصوص در تمام پروازهای چین، بازرسی مسافران از مبدا چین، غربالگری توسط اسکنرهای حرارتی می شود.

سیدی درباره اقدامات احتیاطی در بخش های عملیاتی و ستادی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران توضیح داد: با عنایت به اینکه بخش های عملیاتی در بخش ناوبری هوایی و مدیریت ترافیک هوایی و فرودگاهی دارای اهمیت ویژه از منظر ارایه سرویس بین المللی و داخلی به پروازها و مسافران هستند، می بایست اقدامات پیشگیرانه مختلفی از جمله نصب تجهیزات غربالگری(درصورت لزوم) در ورودی محیط های عملیاتی، ضدعفونی منظم و دایمی محیط کاری و محیط های آلوده، در اختیار قراردادن وسایل ضدعفونی در سرویس های بهداشتی و محیط های عملیاتی، دور نگهداشتن کارکنان بیمار و مشکوک به بیماری از محیط های عملیاتی و اداری و نصب پوسترهای هشداردهنده و آموزش کلامی کارکنان انجام شود

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد