خبر خبر

در هفدهمين جلسه شوراي عالي ايمني هوانوردي صورت گرفت
تصويب برنامه جامع مديريت مخاطرات حيات وحش
برنامه جامع مديريت مخاطرات حيات وحش با هدف کنترل ريسک خطر حيات وحش در فرودگاه با استفاده از روش ها و منابع لازم و با حداقل عوارض زيست محيطي در هفدهمين جلسه شوراي عالي ايمني شرکت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران بررسي و تصويب شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران؛ محمد الهی نیا، مدیر ایمنی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در گفت‌وگو با تسنیم عنوان کرد: برنامه مدیریت مخاطرات حیات‌وحش بخشی اساسی از سیستم مدیریت ایمنی در فرودگاه‌ها است و استراتژی های فرودگاه را برای کاهش ریسک مخاطرات حیات وحش جهت ارتقای ایمنی عملیات پروازها بیان می­ کند.

وی گفت: در دهه های اخیر، تعداد رویدادهای برخورد پرندگان با هواپیما و خسارت ناشی از آن در دنیا رشد قابل ملاحظه ای داشته و پردازش گزارش های برخورد نشان می دهد که لازم است برای این دسته از مخاطرات سازوکاری اندیشیده و آنها را مدیریت کرد. در این راستا ارایه دهندگان خدمات فرودگاهی برای جلوگیری از برخورد پرنده و حیوانات به هواپیما، برنامه مدیریت مخاطرات حیات وحش (WHMP) را در داخل و اطراف فرودگاه پیاده سازی می کنند.

الهی نیا افزود: پایه و اساس این برنامه، شناسایی مخاطرات و ارزیابی ریسک خطر حیات وحش است و مواردی چون شناسایی گونه های مختلف حیات وحش، اقدامات ضروری در جهت کاهش ریسک گونه های شناسایی شده، نقش و مسوولیت کارکنان، استراتژی های ارتباط برای اطمینان از توزیع مناسب اطلاعات، دوره های آموزشی اشخاص مرتبط با برنامه، استراتژی های ارزیابی و نظارت بر اقدامات این برنامه و اولویت کار تحقیقاتی برای ارتقای مدیریت خطر حیات وحش در فرودگاه را شامل می شود.

وی اظهار داشت: این برنامه مشتمل بر سه بخش اصلی است که بخش اول آن مدیریت مخاطرات حیات وحش، بخش دوم آن اطلاعات مرجع و بخش سوم آن کنترل حیات وحش فرودگاه است که این بخش توسط هر فرودگاه به طور خاص تدوین خواهد شد.

مدیر ایمنی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران هدف از تدوین این برنامه را کنترل ریسک خطر حیات وحش در فرودگاه با استفاده از روش ها و منابع لازم و با حداقل عوارض زیست محیطی عنوان کرد و افزود: دامنه کاربرد این برنامه در فاز اول فرودگاه های بین المللی تحت مالکیت شرکت و سه فرودگاه مرز هوایی اهواز، ساری و بوشهر است و در فاز های بعدی نیز این برنامه برای سایر فرودگاه ها اجرا خواهد شد.

گفتنی است؛ برنامه جامع مدیریت مخاطرات حیات‌وحش یکم بهمن‌ماه در هفدهمین جلسه شورای عالی ایمنی به ریاست سیاوش امیرمکری، رییس هیات‌مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران تصویب شد.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط