خبر خبر

تشريح وظايف اصلي فرودگاه هاي کشور براي عمليات زمستاني موفق/ آماده سازي و تجهيز ماشين آلات فرودگاه ها
مديرکل آتش نشاني و هدايت زميني هواپيما در همايش مديران فرودگاهي و ستادي به ارايه توصيه هاي لازم براي انجام عمليات زمستاني موفق و کارآمد پرداخت.

به گزارش روابط عمومی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، حمید حاجی بیگی دبیر کمیته عملیات زمستانی فرودگاه های کشور در دومین همایش مدیران ستادی و فرودگاهی کشور عنوان کرد: عملیاتی نگه داشتن فرودگاه ها یکی از مهمترین موضوعاتی است که در فصل سرما دغدغه مدیران فرودگاه های کشور(فرودگاه های سردسیر) محسوب می شود. برای کاهش این دغدغه ضروری است از ماههای قبل از فصل زمستان، فرودگاه ها امکانات و تجهیزات مناسب و نیز دستورالعمل های مربوط را تهیه و تمرین عملیات زمستانی را برگزار کنند.

وی افزود: عملیات زمستانی شامل برف روبی و یخ زدایی باندهای پروازی و تاکسی وی ها و اپرون و Landside، عملیات یخ زدایی مربوط به هواپیماها(DE-ICE) و انجام عملیات اوره پاشی و مایع پاشی بر روی  Movement area است.

حاجی بیگی در تبیین وظایف فرودگاه ها در زمان انجام عملیات زمستانی عنوان کرد: گام نخست، تهیه دستورالعمل عملیات زمستانی هر فرودگاه با توجه به دستورالعمل ستادی و سپس تنظیم چارت ساختار کمیته برف روبی فرودگاه ها و معرفی مسوول عملیات برفروبی بر طبق ساختار مربوط و ابلاغ آن به دبیر کمیته عملیات زمستانی شرکت است.

وی با تاکید بر ضرورت استفاده از فرچه در باندهای بتنی فرودگاه های تبریز و مهرآباد و هماهنگی با شرکت های هواپیمایی، ارگان ها و شرکت های هندلینگ کننده و غیره افزود: از دیگر وظایف مدیران فرودگاه ها برای عملیات زمستانی می توان به برنامه ریزی لازم برای نگهداری و آمادگی تجهیزات برف روبی و تهیه چک لیست های مربوط  به ماشین آلات برف روبی، تامین مواد ضدیخ از جمله اوره، مایع و غیره تا قبل از شروع فصل بارندگی ها به مقدار مورد نیاز، تهیه آشیانه مربوط به نگهداری تجهیزات برفروبی در تمام فصول سال، تهیه لیست افراد مشغول در حوزه برف روبی و همچنین تدوین شرح وظایف افراد، مشخص کردن محل دپوی برف در فرودگاه، جمع آوری مایع محل DI-ICING از طریق مکندهها یا شیب بندی صحیح رمپ های پروازی و تخلیه در مخازن تعبیه شده،  تامین ماشین پوش بک در فرودگاه هایی که فاقد این ماشین هستند، تدوین نحوه نظارت بر عملیات برف روبی و یخ زدایی، تدوین برنامه آموزشی عملیات زمستانی، تدوین فرایند توقف و برقراری مجدد عملیات در فرودگاه، تدوین فرایند روش دقیق تشخیص ضریب اصطکاک، اطلاع رسانی و مدیریت اخبار جهت تسهیل در امور ذینفعان فرودگاه،  تدوین وضعیت عملیات de-icing هواپیما و دستورالعمل های مربوط و  صدور SNOW NOTAM  اشاره کرد.

دبیر کمیته عملیات زمستانی فرودگاه های کشور به اقدامات انجام شده برای آماده سازی تجهیزات فرودگاه ها نیز اشاره کرد و گفت: در این راستا ضمن خرید 59 دستگاه تیغه برف روب در حال ترخیص هشت دستگاه snow blower هستیم. همچنین 14 ماشین اوره پاش فرودگاهی و نیز دو دستگاه ماشین مایع پاش فرودگاهی (تبریز و اردبیل)، چهار ماشین فرچه فرودگاهی (برای فرودگاه های تبریز، اردبیل و مهرآباد) را از طریق بومی سازی برند مشابه خارجی و صرفه جویی ارزی و ریالی فراهم کرده ایم. 11خودروی ولوو را نیز برای عملیات زمستانی فرودگاه های تبریز، مهرآباد، مشهد و رشت تجهیز کرده ایم.

 

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط