خبر خبر

تشريح جزئيات طرح توسعه فرودگاه سمنان؛
استقرار نظام هوانوردي در چارچوب استانداردهاي بين المللي/ پذيرش هواپيماهاي سنگين، نيمه سنگين و هواپيماهاي ايرباس320 در فرودگاه سمنان
مديرعامل شرکت فرودگاهها و ناوبري هوايي ايران برقراري حمل ونقل هوايي ايمن در فضاي کشور، احداث سطوح پروازي ايمن، استقرار نظام هوانوردي مجهز به تجهيزات و دستگاه هاي ارتباطي، کمک ناوبري و نظارتي در چارچوب مقررات و استانداردهاي بين المللي را از مهمترين اقدامات طرح توسعه فرودگاه سمنان عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی؛ همواره شنیدن پژواک توسعه و انجام زیرساخت ها توسط گروه های متخصص کمتر به سطوح دیگر جامعه رسوخ نموده، شنیده و ملاحظه می شود و به ندرت این اتفاقات خوب را عامه مردم درک می کنند و از آن سخن به میان می آورند.

حال در چنین وضعیتی، بیان تقدیر و تشکر از رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاه ها توسط حجت الاسلام و المسلمین سید محمد شاهچراغی نماینده ولی فقیه و امام جمعه سمنان به منظور تلاش های صورت گرفته در زمینه بهره برداری از فرودگاه سمنان، موجب شد تا به مهمترین این اقدامات اشاره شود.

سیاوش امیرمکری رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران با اشاره به سابقه تاسیس فرودگاه سمنان عنوان کرد: این فرودگاه در 10 کیلومتری جاده سمنان – مشهد و در زمینی به مساحت 368هکتار واقع شده است و سابقه تاسیس آن به سال 1355 بر می گردد.

وی با اشاره به تصویب طرح جامع فرودگاه سمنان در سال 1394 و برنامه ریزی آن در قالب سه فاز 5 ساله، 10 ساله و 20 ساله گفت: حوزه های عملکردی فرودگاه سمنان شامل حوزه های اداری، مالی و حقوقی، عملیات هوانوردی و حوزه عملیات فرودگاهی است.

امیرمکری مهمترین اقدامات حوزه اداری – مالی و حقوقی فرودگاه سمنان را تملک و مستند سازی اراضی و افزایش 104 هکتار اراضی فرودگاه و مستند سازی 360 هکتار از مساحت فرودگاه عنوان کرد.

به گفته مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران؛ در حوزه عملیات هوانوردی اقداماتی چون برقراری حمل و نقل هوایی ایمن در فضای کشور، نشست و برخاست در سطح فرودگاه ها، احداث سطوح پروازی ایمن، استقرار نظام هوانوردی مجهز به تجهیزات و دستگاه های ارتباطی، کمک ناوبری و نظارتی در چارچوب مقررات و استانداردهای بین المللی صورت گرفته است.

وی یادآور شد؛ تمامی موارد مربوط به حوزه عملیات هوانوردی توسط شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران انجام می شود که خوشبختانه فرودگاه سمنان اقدامات چشم گیری در این زمینه انجام داده است.

امیرمکری به مهمترین فعالیت های فرودگاه سمنان در حوزه عملیات فرودگاهی اشاره کرد و گفت: توسعه و بهسازی سطوح عوامل پروازی(استاندارد سازی سطوح پروازی، افزایش PCN باند، افزایش ضریب ایمنی سطوح پروازی از طریق اجرای استپ های دو طرف باند)، از جمله این فعالیت ها بوده است.

رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاه ها در توضیح بیشتر موضوع قابلیت پذیرش هواپیماهای سنگین و نیمه سنگین گفت: با افزایش طول باند از دو هزار و 800 به سه هزار و 100 متر، امکان نشست و برخاست هواپیماهای ایرباس 320 نیز در این فرودگاه محقق شد.

وی اضافه کرد: پروژه فوق با تامین هزینه ای بالغ بر 225 میلیارد ریال در فروردین ماه 1396 با حضور رییس جمهور به بهره برداری رسید.

امیرمکری به دیگر اقدامات مهم در حوزه هوانواردی اشاره کرد و افزود: نصب سیستم های ارتباطی و ضبط مکالمات هوانوردی HCLS3000، راه اندازی سامانه 30 کاناله و قابلیت آرشیو اطلاعات بر روی RDX ، نصب و راه اندازی و فلایت چک سیستم های کمک ناوبری DME و NDB، تجهیزات اتاق تکنیکال بلاک برج مراقبت پرواز و ایجاد زیرساخت ارتباطی جهت ارتباط مستقیم با مرکز کنترل فضای کشور به صورت هات لاین بر روی بستر MPLS از دیگر اقدامات بوده است.

وی افزود: اتصال به شبکه AFTN، راه اندازی سامانه EFPL، اجرای زیرساخت های شبکه ای و مخابرات، اجرای عملیات فیبرنوری از اتاق سرور به هواشناسی NDB و DME، ایمنی زمینی و برج مراقبت، راه اندازی و اجرای سیستم ارتینگ اتاق سرور، نصب و راه اندازی یک دستگاه UPS همراه با تابلوی برق جهت پشتیبانی برق اتاق سرور و مخابرات و راه اندازی سامانه 199 از دیگر فعالیت ها در حوزه عملیات هوانوردی بوده که در این فرودگاه انجام شده است.

یکی از ماموریت های اصلی صنعت حمل و نقل هوایی جابجایی مسافر با سرعت و ایمنی بالا است در این راستا فرودگاه سمنان اقداماتی را انجام داده که امیرمکری مدیرعامل شرکت فرودگاه ها به آنها اشاره می کند: بهسازی و احداث سقف ایمنی زمینی و آتشنشانی، احداث استخر ذخیره آب با حجم 120 متر مکعب و دبی خروجی 4500 لیتر درهر دقیقه، تجهیز ایستگاه ایمنی زمینی به خودروی مارشالر و کپسول کف ساز جهت تسریع در عملیات امداد و نجات، اجرای لایه آسفالت مسیر دسترسی ایستگاه ایمنی- زمینی به باند و اپرون، راه اندازی موتورخانه ایمنی و زمینی و نصب بادنما به منظور ارتقای سطح سیستم کمک بصری از جمله فعالیت ها بوده است.

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها درباره حوزه عملیات فرودگاهی فرودگاه سمنان اینگونه توضیح داد: تاسیسات زیربنایی، پایداری و عملکرد تاسیسات زیربنایی در فرودگاه ها از شاخص های مورد توجه فرودگاه ها است.

وی به برخی اقدامات مهم در حوزه تاسیسات زیربنایی اشاره کرد و افزود: برق اصلی و برق اضطراری ، تغییر شبکه برق و اتصال به شبکه پایدار با کمترین ریسک و نوسان در قطعی، افزایش توان دیماند برق از 120 به 250 کیلووات، احداث ساختمان های پست برق پاساژ اصلی و نیروگاه برق اضطراری داخلی فرودگاه، تجهیز به سیستم های الکتریکال مربوطه و نصب موتورهای مولد برق اضطراری از این اقدامات در فرودگاه بوده است.

وی اتصال فرودگاه به شبکه گاز شهری، نصب سیستم تصفیه آب با ظرفیت 50 هزار لیتر در روز، احداث ترمینال اصلی و توسعه ترمینال موقت، احداث سالن ترمینال اصلی فرودگاه با مساحت 1500 مترمربع، توسعه سالن ترمینال موقت از 450 مترمربع به 900 مترمربع و تجهیز آن با رعایت کلیه شاخص های عملیاتی در مدت زمان کمتر از 4 ماه، تجهیز و آماده سازی ترمینال موقت، تهیه و تامین صندلی انتظار مسافران، دستگاه کانتر پذیرش مسافر، باسکول توزین، نوار نقاله خطی، نصب علائم و تابلوهای راهنمای مسافران، نصب و راه اندازی یک دستگاه تسمه نقاله دوار و پالتی در ترمینال خروجی را از دیگر موارد انجام شده در فرودگاه عنوان کرد.

امیرمکری خاطرنشان کرد: نصب و راه اندازی مانیتورهای FIDS در ترمینال موقت، نصب و راه اندازی دو دستگاه ایکس ری و 4 دستگاه گیت وی، اجرای فنس کشی پیرامونی حدود 4 کیلومتر از محدوده فرودگاه، خاکبرداری و تسطیح جاده حفاظتی به طول 4 کیلومتر و عرض 7 متر با مشارکت راه و شهرسازی سمنان، آغاز مراحل اجرایی احداث جایگاه سوختگیری هواپیما به مساحت 6 هزار مترمربع، آغاز عملیات اجرایی احداث ساختمان هواشناسی و پلت فرم در فرودگاه و انجام نخستین پروژه رسمی با حضور خانواده شهدا به مقصد مشهد مقدس درسال گذشته از دیگر فعالیت ها در حوزه فرودگاهی بوده است.

وی اظهار امیدواری کرد: با پیگیری و همدلی مسئولان، شاهد پیشرفت در فرودگاه سمنان باشیم.

گفتنی است؛ استان سمنان با وسعتی بیش از 97 هزار کیلومترمربع، 6.9 درصد مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است و ششمین استان از لحاظ وسعت درکشور به شمارمی آید.

این استان با مرکزیت شهر سمنان، دارای 8 شهرستان بوده و با استان های تهران، گلستان، مازندران، اصفهان، خراسان شمالی، جنوبی و رضوی و قم همجوار است.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد