خبر خبر

جهش علمي در کشور به جريان علمي تبديل شود
رئيس سازمان بسيج علمي، پژوهشي و فناوري کشور گفت: عمده فعاليت بايستي رسيدن به مرجعيت علمي و توليد فناوري و ثروت در کشور باشد و اين امر بايد با اتکا به سرمايه هاي انساني صورت گيرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران؛ رحیمی رئيس سازمان بسيج علمي، پژوهشي و فناوري کشور در مراسم بزرگداشت هفته بسیج که در شرکت فرودگاه ها برگزار شد، ضمن تبریک این هفته به بسیجیانی که در عرصه علم و فناوری فعالیت می کنند به تاریخچه ای از ورود بسیج به عرصه علم و فناوری اشاره کرد و گفت: در سال 1371 فعالیت بسیج در عرصه علمی با تشکیل سازمان مطالعات و تحقیقات و خودکفایی نیروی مقاومت بسیج آغاز شد.

وی افزود: سازمان فوق 4 سال پس از آن به سازمان مطالعات و تحقیقات به دلیل ماموریت هایی که به بسیج واگذار شده بود، تغییر نام و ماهیت داد.

رحیمی ادامه داد: هفت سال پس از آن و در سال 1382، براساس ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح، حمایت از مبتکران و نوآوران بسیجی به عنوان یک اقدام اساسی و پایه ای در جهت توانمندی بسیجیان مطرح و براساس آن مرکز حمایت از مخترعان و مبتکران بسیجی راه اندازی شد.

رئيس سازمان بسيج علمي، پژوهشي و فناوري کشور عنوان کرد: درست پنج سال پس از آن و در سال 1387 ( سال نوآوری و شکوفایی)، سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری آغاز به کار کرد که هدف اصلی آن تشکیل تشکل های اقشار دانشور در عرصه های مختلف چون هماهنگی، هدایت و توسعه توانمندی ها و شبکه سازی سازمان ها است.

وی ادامه داد: در سال 1379 خلایی در ساختار تشکیلاتی و سازمانی احساس شد و برای اینکه شبکه سازی به صورت کامل در کشور محقق شود و بتواند در حوزه علم و فناوری نقش آفرینی داشته باشد، ساختار تشکیلات نواحی و شهرستان ها تدوین شد.

رحیمی اضافه کرد: در سال 1397 بود که یک شبکه عظیم و گسترده از لحاظ تشکیلات ساختاری و سازمانی در کل بسیج شکل گرفت که عرصه علمی و فناوری آن تدوین و امسال در سال 98 کلیه تحقیقات در حوزه دانش و پژوهش سازمان مرکزی بسیج در معاونت علمی و فناوری بسیج ادغام شد.

وی در ادامه توضیح داد: سند چشم انداز 1404 ، ایران را کشوری توانمند و توسعه یافته با جایگاه اول علم و فناوری و اقتصادی در منطقه توصیف می کند که اگر بررسی اجمالی بر این چشم انداز داشته باشیم می بینیم که جهت گیری کلان کشور در عرصه علم و فناوری به سمت و سوی پیشرفت های علمی پیش می رود.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت های علم و فناوری در کشور رشد قابل توجهی داشته است، گفت: با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های دانشگاهی در کشور، در دهه 90 شاهد رشد در حوزه فناوری بودیم و این جهش علمی بایستی به جریان علمی سپس به پیشرفت علمی و پس از آن به مرجعیت علمی ایران اسلامی در جهان تبدیل شود.

رحیمی تصریح کرد: ما باید برنامه و سیاست و هدف داشته و نیروهای مسلح و سازمان بسیج و سپاه موید این مطلب هستند که ما بایستی به مرجعیت علمی در جهان برسیم.

وی تاکید کرد: ما باید درصدد این موضوع باشیم که در دنیا از نظر علمی زبانزد شده و مقالات و زبان فارسی را در دنیا ترجمه شود تا منشا و جوشش علم از ایران اسلامی سرچشمه گیرد.

رییس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور ادامه داد: اعتقاد ما بر این است که عرصه علم و فناوری برای کشور اقتدار ایجاد می کند و در سایر عرصه ها نیز تاثیر شگرف دارد.

وی افزود: مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات هوانوردی می تواند ما را در عرصه علم و فناوری صنعت هوانوردی کمک و احصاء مسائل و مشکلات در حوزه تخصصی را در دست اجرا دارد.

وی ادامه داد: پس از احصاء مسائل و مشکلات صنعت هوانوردی و اولویت سازی مسائل و مشکلات، مسائل مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته  و هسته های علمی در مرکز شروع به رفع این مسائل می کنند تا پایه های علمی ارتقا یابد.

رئيس سازمان بسيج علمي، پژوهشي و فناوري کشور به فعالیت های اصلی این مرکز اشاره کرد و افزود: تولید سامانه های تخصصی مدیریت ترافیک هوایی، ترویج و اشاعه فرهنگ ناب بسیجی، کمک به تقویت شرکت های دانش بنیان در تولید ثروت و تولید فناوری، تلاش حداکثری برای رسیدن به مرز دانش و علوم در صنعت هوانوردی از جمله این فعالیت ها به شمار می رود.

رحیمی گفت: عمده فعالیت ما بایستی رسیدن به مرجعیت علمی در کشور باشد و تولید فناوری و ثروت را در برنامه های اصلی خود قرار دهیم و این دو برای سند چشم انداز 1404 باید با اتکا به سرمایه های انسانی باشد که سهم برتر سرمایه های انسانی بسیجیان هستند.

رییس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور اظهار داشت: ما بایستی در کشور از تجربه پیشرفت در صنایع نظامی استفاده و صنعت هوانوردی را به شکل پیشرفته ارتقا دهیم تا دانشمندان طراز اول جهانی تربیت کرده و بتوانیم مسائل و مشکلات را حل و خلق ثروت را برای این صنعت را در اولویت قرار دهیم.

وی خاطرنشان کرد: اوج تحریم ها در کشور ما زمانی بود که از نظر علمی، تولید علم و فناوری پیشرفت کردیم.

وی یادآور شد؛ اعتقاد ما بر این است که یاد گرفتیم روی پای خود ایستاده و تفکر ایثارگرانه داشته و خود را فدای جامعه نماییم .

وی تاکید کرد: نیاز به تفکر بسیجی در ابعاد مختلف داریم.

در این مراسم قدیریان مسئول بسیج شهدای صنعت هوانوردی نیز با اعلام اینکه رویکرد ما رویکرد علمی – تخصصی است، گفت: با تشکیل شورای راهبردی و تخصصی ظرفیت های مناسبی در شرکت فرودگاه ها ایجاد شده است به طوریکه شاهد تشکیل کارگروه علمی در شرکت هستیم.

وی از بسیجیان خواست تا در بحث کارآمدی و حمایت  از دستگاه ها بیش از پیش فعالیت نمایند.

گفتنی است؛ در این مراسم از اعضای شورای بسیج صنعت هوانوردی تقدیر به عمل آمد.

 

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط